Kim jesteśmy

IKEA Industry to największy producent mebli drewnianych na świecie. Wytwarzamy meble z drewna litego i z płyt drewnopochodnych dla klientów IKEA. Produkujemy na potrzeby IKEA i dlatego jesteśmy czasem nazywani „własną produkcją IKEA”. Naszym celem jest uzyskanie wyjątkowej wartości dla klienta: wysokiej jakości i dobrej ceny produktów. Chcemy być dobrym przykładem we wszystkich aspektach biznesu, przy czym niezwykle ważni są dla nas pracownicy i zrównoważony rozwój.

Co robimy

Produkujemy meble zarówno z drewna litego, jak i z lekkich płyt drewnopochodnych. W Polsce powstają najbardziej znane serie meblowe IKEA, takie jak HEMNES, HURDAL i IVAR z drewna litego, czy też LACK i KALLAX z płyt oraz LISABO z tworzywa mieszanego, a także komponenty meblowe, w tym płyty HDF.

Gdzie jesteśmy

IKEA Industry to 43 zakładów produkcyjnych w 9 krajach. Około połowa produkcji jest zlokalizowana w Polsce, gdzie zatrudniamy 10 tysięcy pracowników w zakładach w 12 miejscowościach. Początki zakładów produkujących dla IKEA sięgają lat 60. XX w.

Nasze zakłady w Polsce

Dywizja drewna litego

Zakłady w okolicach Szczecina: IKEA Industry Goleniów, IKEA Industry Resko, IKEA Industry Stepnica, IKEA Industry Chociwel

Zakład w okolicy Olsztyna: IKEA Industry Wielbark

Zakład w okolicy Łodzi: IKEA Industry Konstantynów Łódzki

Zakład w okolicy Rzeszowa: IKEA Industry Stalowa Wola

Dywizja lekkich mebli z płyt

Zakłady w okolicy Poznania: IKEA Industry Zbąszynek, IKEA Industry Babimost, IKEA Industry Zbąszyń

Zakład w okolicy Olsztyna: IKEA Industry Lubawa

Dywizja płyt

Zakład w okolicy Białegostoku: IKEA Industry Orla

Jak dbamy o środowisko

Chcemy mieć pozytywny wpływ na środowisko. Dlatego staramy się produkować więcej wykorzystując mniej zasobów naturalnych i surowców. U nas nic się nie marnuje – mamy pomysł jak dobrze wykorzystać nie tylko cały surowiec, ale i produkty pochodne powstałe przy jego przerobie. Przyczyniamy się do ochrony bioróżnorodności, używamy surowców ze zrównoważonych źródeł oraz pochodzących z recyklingu. Rozwijamy produkcję niskoemisyjną. Lasy

Drewno jest dla nas podstawowym surowcem. Wymagamy od dostawców, aby spełniali wysokie standardy w zakresie prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej. Prowadzimy systematyczne audyty, dzięki którym upewniamy się co do pochodzenia surowca. Bardzo ważna jest dla nas certyfikacja FSC®. Co roku jesteśmy kontrolowani przez podmiot zewnętrzny pod kątem zgodności ze standardem FSC®. Drewno, które kupujemy w Polsce, jest blisko w 100% certyfikowane lub kontrolowane FSC ®.

Energia

Kwestie ochrony klimatu są dla nas bardzo ważne, dlatego przywiązujemy dużą wagę do efektywności energetycznej i inwestujemy w energię odnawialną. Systematycznie modernizujemy produkcję tak, aby spełniała najwysze standardy pod względem oszczędności energii. Mamy wiele sposobów na to, by oszczędzać energię: optymalizacja produkcji, zakup energooszczędnych linii produkcyjnych, poprawa efektywności energetycznej systemów wspierających produkcję, oświetlenie LED to tylko niektóre z nich. Widzimy, że poprawa efektywności energetycznej to przede wszystkim rozwój naszych kompetencji, dlatego przeprowadzamy kampanie edukacyjne skierowane do pracowników. Ta energia, którą musimy zużyć, powinna być energią odnawialną. W Polsce, dzięki inwestycji Grupy IKEA w farmy wiatrowe oraz wykorzystanie biomasy w fabrykach IKEA Industry, wytwarzamy już tyle energii odnawialnej, ile zużywają wszystkie nasze zakłady, sklepy, biura czy centra dystrybucyjne.

Na co mogą liczyć nasi pracownicy

Bezpieczeństwo to najwyższy priorytet w IKEA Industry. Zapewniamy bezpieczne warunki pracy i stale pracujemy nad rozwojem kultury bezpieczeństwa. Nie poprzestajemy na szkoleniu pracowników z procedur bezpieczeństwa i zapewnianiu środków ochrony osobistej, ale w pogłębiony sposób analizujemy wspólnie z pracownikami takie zagadnienia jak indywidualna skłonność do ryzyka czy okoliczności sprzyjające wypadkom. Raportujemy nawet najdrobniejsze sytuacje potencjalnie niebezpieczne i wyciągamy z nich wnioski na przyszłość. 

Wierzymy w ludzi!

Każdy może być sobą w IKEA Industry. Cenimy różnorodność i wierzymy, że każdy ma talent, a różnice między nami pomagają rozwijać firmę. Wspieramy bardzo mocno każdego pracownika, który chce się uczyć, oferując szerokie możliwości szkoleń, dając odpowiedzialność i zachęcając do sprawdzania się w nowych rolach.

Nasza kultura opiera się na wartościach, którymi kierujemy się nie tylko w pracy, ale i w życiu, ponieważ naprawdę są dla nas ważne.

Jesteśmy otwarci i chętnie pomagamy sobie nawzajem. Praca zespołowa to ważny element naszej kultury. Niezależnie od stanowiska mówimy sobie wszyscy po imieniu, cenimy bezpośrednie kontakty i dbamy o atmosferę w pracy. 

Jak troszczymy się o naszych sąsiadów

Wszędzie, gdzie działamy, angażujemy się w działania dla społeczności lokalnych. Każdy zakład prowadzi programy nakierowane na rozpoznawanie i zaspokajanie potrzeb społeczności w najbliższym otoczeniu fabryki. Chcemy być dobrym sąsiadem i przyczyniać się do rozwoju miejscowości i gmin, w których mamy zakłady produkcyjne. Jesteśmy blisko i czerpiemy mnóstwo radości z pracy na rzecz sąsiadów i z sąsiadami.

Kontakt

Biuro Zarządu IKEA Industry Poland Sp. z o.o. ul. Wincentego Witosa 31

72 – 100 Goleniów

Tel. +48 91 432 30 32

E-mail: IKEAindustry.poland@IKEA.com 

Fundusze UE

Informacja o wykorzystaniu środków z UE (pdf)

Certyfikat SBP

Certyfikat SBP IKEA Industry Wielbark (PL) (pdf)

Certyfikat SBP IKEA Industry Wielbark (GB) (pdf)

Truck

Misja IKEA Industry

IKEA Industry zapewnia niepowtarzalną wartość dla klienta poprzez rozwijanie mocy produkcyjnych, które są naszą unikalną przewagą konkurencyjną. Razem – dzięki naszej wiedzy o produkcji budujemy łańcuch wartości i stanowimy dobry przykład we wszystkich aspektach biznesu i zarządzania ludźmi. 

Lack

Meble IKEA produkowane w Polsce trafiają do sklepów na całym świecie. Stolik LACK, sprzedany w dziesiątkach milionów egzemplarzy, od 1992 roku powstaje w IKEA Industry Babimost.

Table

Razem z kolegami z IKEA, w IKEA Industry rozwijamy nowe technologie produkcji. Chcemy, aby nasze meble były nie tylko wysokiej jakości, ale też miały przystępne ceny. Dlatego pracujemy nad innowacjami, takimi jak technologia modern wood. Meble z tego materiału są solidne, wytrzymałe, a przy tym lekkie. Dodaj do tego wygląd naturalnego drewna i niską cenę, a otrzymasz serię stołów LISABO, którą produkujemy w IKEA Industry Lubawa.

Ladies

Branża meblarska dla kobiet? Jak najbardziej! W IKEA Industry wykorzystujemy nowoczesne maszyny, a większość procesów produkcyjnych jest w pełni zautomatyzowna. Dzięki temu codzienne zadania są znacznie lżejsze, a pracę u nas chętnie podejmują panie.

Water

Dbałość o środowisko to również oszczędzanie wody – jednego z podstawowych zasobów niezbędnych do produkcji. 

W naszych zakładach systematycznie zmniejszamy zużycie wody, a także rozwijamy systemy jej zbierania, oczyszczania i recyklingu, np. Przy użyciu zbiorników retencyjnych.